Források a Magyarországi Evangélikus Egyház Bányai Evangélikus Egyházkerület és a pünkösdisták intézményes kapcsolatáról az 1940-es évekből

Hauptsächlicher Artikelinhalt

Balázs Wintermantel
https://orcid.org/0000-0002-9739-1102

Abstract

A második világháború kitörésével kihirdetett rendkívüli állapot bevezetésével korlátozták a neoprotestáns és más kisegyházi közösségek gyülekezeti jogait, a Keresztes-Fischer Ferenc belügyminiszter által kiadott rendelettel pedig, pedig be is tiltották a működésüket, így a közlönyben nevesített Istengyülekezet néven működő felekezetét is. 
Tomi József , a Budapest Aréna u. 7. szám alatti imaházban összejöveteleit tartó, Istengyülekezet nevű pünkösdi közösség lelkipásztoraként és közösségük központi szervezetének, az Isten Gyülekezeteinek Szövetségének elnöksége nevében Siroki Istvánnal közösen tárgyalásokat kezdeményezett az Evangélikus Egyháznál közösségük legalitásának megteremtésére.
Az Evangélikus Egyházban, Raffay Sándor bányakerületi evangélikus püspöknél, megértést és segítő szándékot tapasztaltak.
A közösség az Evangélikus Egyháztól azzal kapott segítséget, hogy a pünkösdisták a „történelmi” felekezet tagjaivá válhattak rendes konverzió révén, mely következtében az Aréna úti Gyülekezet hivatalosan is az Evangélikus Egyház Damjanich utcai lelkészi hivatalához tartozott, s az azt vezető Kemény Lajos esperes irányítása alá került, és ettől kezdve evangélikus egyházi imaházként használhatták saját addigi templomukat.
1946. június 5-én a belügyminiszter érvénytelenítette a betiltásukról szóló rendeletet, így az 1939 óta illegitim felekezetek szabadon működhettek. A több mint öt évig tartó féllegális működésről a fenti néhány tényt jelentősen meghaladó ismertetéssel eddig nem találkozhattunk, a pünkösdiek és az evangélikus egyház tárgyalásairól, együtt létezéséről, valamint az ebből fakadó problémákról se dokumentumokat, se tanulmányokat nem olvashattunk.
A közölt források bemutatják az Evangélikus Országos Levéltár valamennyi, a kérdés szempontjából szóba jöhető fondjának kutatása során fellelt anyagát részletes, magyarázó jegyzetapparátussal. Egyértelművé válik belőlük, hogy Raffay püspök és Kemény esperes támogatása belső ellenállást, értetlenséget és a nehéz – háborús – idők viszontagságai mellett további,
kiemelt figyelmet igényelt, valamint láthatjuk, hogy a pünkösdi felekezetekben nyugtalanságot keltő új tanítások, hitgyakorlatok beszivárgása a befogadó egyház számára is kezelendő problémát jelentettek.

Downloads

Keine Nutzungsdaten vorhanden.

Artikel-Details

Zitationsvorschlag
Wintermantel, Balázs. „Források a Magyarországi Evangélikus Egyház Bányai Evangélikus Egyházkerület és a pünkösdisták intézményes kapcsolatáról Az 1940-Es évekből“. Kirchengeschichtlicher Rückblick 24, no. 1 (Juni 5, 2023): 114–140. Zugegriffen Juli 7, 2024. https://egyhaztortenetiszemle.hu/ojs/index.php/e/article/view/65.
Rubrik
Dokumentieren
Autor/innen-Biografie

Balázs Wintermantel, WJLF Soá és Kereszténység Kutatóintézet

WJLF Soá és Kereszténység Kutatóintézet

Plaudit

Ähnliche Artikel

1 2 3 4 5 > >> 

Sie können auch eine erweiterte Ähnlichkeitssuche starten für diesen Artikel nutzen.