Információk

A folyóirat célja egyrészt, hogy az egyháztörténet tudományterületén dolgozó kutatóknak, egyháztörténészeknek publikációs felületet biztosítson, másrészt, hogy szakmai folyóiratként az egyháztörténeti kutatások nyílt fóruma lehessen.

Célközönség

A folyóirat célközönsége elsősorban az egyháztörténet területén tevékenykedő kutatók, felsőoktatásban dolgozó oktatók, egyetemi hallgatók, illetve mindazok, akiket egyszerűen csak érdekel az egyháztörténet.

Kéziratok típusai

  • tanulmány (Hosszabb tudományos kutatás megfelelően ellátva hivatkozásokkal.)
  • közlemény (Rövidebb tudományos írás, vagy beszámoló.)
  • dokumentum (Kutatás során feltárt dokumentumok közlése a kutatás szövegkörnyezetével.)
  • a "katedráról" (Korábban egyetemen, konferencián elhangzott tudományos előadások szövegszerű közlése.)
  • kalászatok (Véletlenszerűen talált és értékes levéltári dokumentumok. Olyan levéltári források, anyagok ismertetése, amelyek egy nagyobb kutatásba nem illeszkednek, hanem fontos, de kisebb érdekességként közli a szerző, magyarázatokkal ellátva.)
  • recenzió (Elsősorban a közelmúltban Magyarországon, vagy külföldön megjelent egyháztörténeti témájú kötetek bemutatása, elemző kritikája.)
  • beszámoló (Konferenciákról, az egyháztörténethez kapcsolódó könyvbemutatókról, kiállításokról, eseményekről készült beszámolók.)
  • vita (Az egyháztörténetírás keretein belül megjelenő ellentétes, vagy egymással polemizáló gondolatok megjelenítése. Itt akár egy módszertani kérdéssel vitatkozó tanulmányt is megjelenítünk, nem szükséges, hogy két kutató közötti vita legyen csupán.)
  • szerkesztőségi cikk (Amennyiben a szerkesztőség fontosnak ítéli, hogy bizonyos kérdésekben állást foglaljon, vagy egyháztörténész kollégák születésnapján, esetleg halálakor tisztelgő sorokat jelenítsen meg, akkor azt a számok elején szoktuk közölni.)

Megjelenés

Az Egyháztörténeti Szemle évente 4 alkalommal jelenik meg. Jelenleg nincs szigorúan meghatározott dátum a megjelenésre, de törekszünk a négy évszakhoz igazodni.

Csak első megjelenésű kéziratokat fogadunk be, a többszörös vagy redundáns közlés nem megengedett.

Archívumok

Az Egyháztörténeti Szemle 2000-2017 közötti lapszámai szkennelt formában a Hungaricana és 2000-től közleményekre bontva kereshető formában az OSZK honlapján találhatók meg, valamint az archívum oldalon.

2021-ben bevezettük a DOI használatát, az egyes cikkeket, tanulmányokat, recenziókat a honlapon teljes szöveggel, PDF formátumban tesszük elérhetővé.

A lektorálási folyamat leírása

A folyóirat három tagú szerkesztősége (Balogh JuditDienes DénesFazekas Csaba) minden beérkező kéziratot részletesen elolvas és véleményez, szerkesztőségi ülésen közösen dönt a megjelentetésről, a pontatlanságok kiküszöböléséről, a szerzők értesítéséről. Ezt követően a Szerkesztő Bizottság felkért tagjának elküldi a tanulmányok, közlemények, dokumentumközlések kéziratait, aki a szerkesztőségi formanyomtatvány alapján lektori véleményt ír, javasolja vagy elveti a kézirat megjelentetését. A Szerkesztő Bizottság tagjai tudományos fokozattal rendelkező, valamely egyháztörténeti korszak, témakör elismert szakemberei. A lektori véleményekről – anonim formában – a szerzők tájékoztatást kapnak.