Lektorálási útmutató

Egyháztörténeti Szemle lektorálási útmutató és űrlap

Tisztelt Lektorunk!

Egy tudományos dolgozat bírálatára szóló felkérés a lektor tudományos munkásságának elismerése. Egy folyóirat szakmai reputációja jelentős részben a lektoroknak köszönhető. Az Egyháztörténeti Szemle c. folyóirat kizárólag saját kutatáson alapuló, új és újszerű eredményeket közlő tanulmányokat fogad be. A dolgozatok elkészítésénél a szakirodalom feldolgozása, ismertetése nem elégséges – az csak elméleti háttérként szolgálhat. A tanulmányban használt szakirodalom legyen releváns és szerepeljenek benne friss irodalmak is. A választott kutatási módszer feleljen meg a kitűzött célnak. A tanulmány szerkezete legyen világos, logikus és következetes. Kérjük, hogy a lektori vélemény elkészítésekor az alábbi kérdésköröket nyomatékkal vegye figyelembe!

Plágium. Abban az esetben, ha a tanulmány részben, vagy egészben más munkákból hivatkozás nélkül átvett részeket tartalmaz, akkor plágiumnak minősül. A plagizálás gyanúját azonnal jelezni kell a felelős szerkesztőnek és a szerkesztőnek.

Titoktartás. A lektorálásra küldött kéziratok mindegyikét bizalmas dokumentumként kell kezelni. A felelős szerkesztő engedélye nélkül a kéziratok harmadik félnek ki nem adhatók. A tanulmány következtetései, eredményei csak abban az esetben használhatók fel még a lektorálás előtt, ha erre a szerző írásos hozzájárulást ad. A lektorálási folyamat során szerzett adatok, kutatási eredmények bizalmas adatnak számítanak és nem hasznosíthatóak a lektor saját kutatásához. Abban az esetben, ha lektorálási folyamat során a lektor harmadik személy bevonását is kéri, akkor erről a felelős szerkesztőt előzetesen tájékoztatnia kell.

A lektor mindig anonim a folyamat során. A szerző nem szerezhet tudomást a lektor személyéről, ezért a lektori vélemény elkészítése során kerülendő a név, a beosztás, a könnyen beazonosítható tisztség, a korábbi tudományos eredményekre való utalás feltüntetése. A lektor semmilyen esetben sem veheti fel a kapcsolatot közvetlenül a szerzővel.

Eredetiség. A lektornak mérlegelnie kell, hogy a tanulmány kellően új/újszerű eredményeket tartalmaz és alkalmas-e a publikálásra. Mekkora a tudományos értéke? Megfelel-e a folyóirat által támasztott követelményeknek? Lényeges és kellően tudományos-e a kutatási kérdés?

Szerkezet.

Elrendezés és formátum. A szerzőinknek be kell tartaniuk a szerzői útmutatóban foglaltakat, amelyek leginkább a kézirat elkészítésére vonatkoznak. Amennyiben a tanulmány nem felel meg ezeknek a követelményeknek, a lektori vélemény nyomatékkal tehet erre utalást. Kellően releváns és új, a folyóirat profiljához tartozik a tárgyalt téma? Megfelelő a választott módszer a kutatási kérdés megválaszolásához? 

Nyelvezet, stilisztika. Abban az esetben, ha a tanulmányban sok helyesírási, nyelvhelyességi hiba van a javítás nem kötelező. A felelős szerkesztő figyelmét azonban kell felhívni minderre. Korábbi kutatások. Lényeges kérdés annak eldöntése, hogy a korábbi kutatásokra építő tanulmány kellően bemutatja-e az előzményeket. Vannak olyan fontosabb munkák, amelyek kimaradnak? Megfelelőek a hivatkozások? Mindezek tükrében kérjük lektorainkat, hogy – amennyiben értelmezhető – a megfelelő rész aláhúzásával, majd a javasolt változtatások megjelölésével készítsék el a lektori véleményüket!

 

A téma újdonságtartalma és jelentősége:

Az eredmények gyakorlati jelentősége

A kézirat terjedelme a tudományos tartalommal összefüggésben

A kézirat szerkesztése, logikai felépítése

A cím értékelése a kézirat tartalmával összefüggésben

A célkitűzés(ek) megfogalmazása

A módszertan színvonala

Összefoglaló vélemény a tanulmányról:

Javaslatok a tanulmány javítására, kiegészítésére:

Lektori elvárások a tanulmány jelentősebb átdolgozásához, a hiányzó részek pótlásához:

Formai javítások, kiegészítések: nyelvhasználat, ábrák, diagramok, táblázatok pontosítása, irodalomjegyzék javítása: