Das Verhältnis von Kirche und Staat Karl Barths Vortrag in Sárospatak im Jahr 1936

Hauptsächlicher Artikelinhalt

Dénes Dienes

Abstract

1936 besuchte Karl Barth (1886-1968) Ungarn nicht in einem theologischen Vakuum: Seine Lehren, die das reformierte theologische Denken verjüngten, waren in Ungarn und Siebenbürgen bereits bekannt, und ihre Rezeption hatte bereits Anfang der 1930er Jahre begonnen. Er wurde zum Ehrenprofessor der Reformierten Theologischen Akademie von Sárospatak gewählt, und der angesehene Schweizer Theologe hielt seine Antrittsvorlesung über das Verhältnis von Staat und Kirche, wobei er offensichtlich auf den historischen Hintergrund der Barmer Erklärung anspielte. Der Titel seines Vortrags - Volkskirche, Freikirche, Bekennende Kirche - deutete bereits an, dass Barth dies als drei Formen ansah, die die Kirche in ihrem Verhältnis zum Staat annehmen kann. Er betonte auch, dass das Verhältnis der Kirche zum Staat immer vom Verhalten des Staates bestimmt wird. Die Kirche antwortet auf die entscheidenden Handlungen des Staates, und diese Antwort muss notwendigerweise aus ihrem Wesen kommen, das heißt, ihre Gerechtigkeit kann nur im Kontext ihrer Sendung und ihrer Beziehung zu Christus bestimmt werden.

Downloads

Keine Nutzungsdaten vorhanden.

Artikel-Details

Zitationsvorschlag
Dienes, Dénes. „Das Verhältnis Von Kirche Und Staat: Karl Barths Vortrag in Sárospatak Im Jahr 1936“. Kirchengeschichtlicher Rückblick 24, no. 4 (Februar 28, 2024): 22–28. Zugegriffen Juli 7, 2024. https://egyhaztortenetiszemle.hu/ojs/index.php/e/article/view/166.
Rubrik
Lernen
Autor/innen-Biografie

Dénes Dienes, Sárospataki Református kollégium Tudományos Gyűjteményei

Tanulmányok

• Habilitáció: DRHE, 2003
  • Református vallástanár: DRHE, 2001
  • Pedagógia szakos tanár: Debreceni Egyetem, 2001
  • Doktori fokozat (PhD): Egyháztörténet – Summa Cum Laude – DRHE, 1998
  • Levéltáros kiegészítő képzés: ELTE, 1997
  • Református lelkipásztor: Debreceni Református Hittudományi Egyetem, 1985

Oktatott tantárgykörök: Egyháztörténet, Latin

Intézményi tisztségek, megbízatások:

• Általános rektorhelyettes
  • Szenátus tag
  • A Rendszeres teológiai és egyháztörténeti tudományok intézetének vezetője
  • Református közösségszervező szak szakfelelőse
  • SRTA Fegyelmi Testület tagja

Szakmai, közéleti és közegyházi tisztségek, megbízatások:

• MRE Doktorok Kollégiuma egyháztörténeti szekció elnöke
  • MTA Miskolci Területi Bizottságának Társadalomelméleti Szakbizottsága Vallástudományi Munkabizottságának elnöke
  • Comenius Társaság választmányának tagja
  • Kazinczy Ferenc Társaság tagja
  • Abaúji Református egyházmegye főjegyzője, 1992-1994.
  • A Tiszáninneni Református Egyházkerület Sajtó és Kommunikációs Bizottságának elnöke
  • A Magyar Református Egyház Országos Továbbképzési Koordinációs Tanácsának tagja
  • A Magyar Református Egyház Kálvin János Emlékbizottság tagja
  • A Tiszáninneni Református Egyházkerület Hivatalos Lapjának, a Sárospataki Lapoknak főszerkesztője
  • A SRTA tudományos közlönyének, a Sárospataki Füzeteknek szerkesztője
  • Az Egyháztörténeti Szemle alapító szerkesztője és kiadója
  • Református Szemle (Kolozsvár) szerkesztőbizottságának tagja
  • Az Acta Patakina könyvsorozat szerkesztője.
  • A Nemzet, Egyház, Művelődés könyvsorozat szerkesztője

Publikációk