Őri Fülep Gábor élete és munkássága

Szerzők

  • Tóth Péter Miskolci Egyetem Szerző

DOI:

https://doi.org/10.54231/ETSZEMLE.2024.2.180

Kulcsszavak:

Őri Fülep Gábor, 18. század, református egyháztörténet, Tiszáninneni Egyházkerület

Absztrakt

Jelen tanulmány a 18. századi magyar református egyháztörténet egy jelentős püspökének, professzorának, Őri Fülep Gábornak az élettörténetét mutatja be. A reformáció századaira irányuló egyháztörténeti kutatásokkal szemben a 18. század mind a mai napig méltatlanul kevés figyelmet kap, noha ez az évszázad éppen a református egyház túlélése szempontjából rendkívül fontos volt. Őri Fülep pályája nemcsak azért tarthat számot az utókor érdeklődésére, mert kiváló püspöke volt a korszaknak, hanem azért is, mert a peregrinációja a 17. század legkiválóbbjait idézte.
Őri Fülep Gábor, a Tiszáninneni Egyházkerület 5. püspöke 1739-ben született Sajószentpéteren. Hollandiai peregrinációja hosszú és sikeres volt, franekeri és leideni tanulmányai után 1765-ben Utrechtben avatták a teológia doktorává. Hazatérése után lelkésszé szentelték, majd néhány év szolgálat után, 1772-ben meghívták a sárospataki kollégiumba a teológia tanítására. Professzorként 8 alkalommal viselte a rektori hivatalt, 1785-ben tagja volt a Bécsben az alsóbb iskolai tankönyvek ügyében tárgyaló küldöttségnek, 1791-ben részt vett és bizottsági jegyző volt a budai zsinaton. 1797-ben az egyházkerület püspökévé választották, 1799-ben ténylegesen el is foglalta a hivatalt. Még ugyanebben az évben megválasztották szülővárosa lelkészének, ahol csaknem negyed századon át, haláláig szolgált. Püspökként fontos szervezeti változásokat hajtott végre. Tudósként főleg kora legjelentősebb európai protestáns gondolkodóinak a műveit fordította, ezzel a magyar nyelv megújításáért is sokat tett. E munkásságának elismerése, hogy 1790-ben a tervezett Akadémia tagjának jelölték.

Downloads

Download data is not yet available.

Letöltések

Megjelent

2024.06.28

Folyóirat szám

Rovat

Tanulmányok

Hogyan kell idézni

Tóth, Péter. 2024. “Őri Fülep Gábor élete és munkássága”. Egyháztörténeti Szemle 25 (2): 7-17. https://doi.org/10.54231/ETSZEMLE.2024.2.180.

Share

Plaudit

Hasonló cikkek

You may also Haladó hasonlósági keresés indítása for this article.