Egyháztörténeti Szemle Tudományos Folyóirat

Egyháztörténeti Szemle

tudományos folyóirat

Ut Christus ecclesiam suam...
redigat in concordiam piam et perpetuam

Köszöntő

Péter Katalin: Az Egyháztörténeti Szemle köszöntése

Péter Katalin
Ez a folyóirat nagy kockázattal indul. Mindent nyerhet vagy mindent veszíthet. Azért gondolom így, mert a világ és az egyházak viszonya ma változásban van. Nemcsak itt, Magyarországon, hanem mindenütt a világon tapasztalható az, hogy az emberek érzései szélsőséges pontokon sűrűsödnek. Vannak, akik mindenfajta egyháztól tökéletesen elfordulnak, mások saját lényük lényegét keresik egyházuk tanításaiban. A politika hol vállalja, esetleg túlhajtja az egyházak és az államok egyidejű létezésének következményeit, hol a tökéletes szétválasztást tudná csak elfogadni. Az egyes egyházakon belül sem egyértelmű a helyzet. Az intézmények megújítása, a laikusok, a nők szóhoz juttatása mindenütt napirendre került, illetve heves vitákat vált ki. Ugyanígy, súlyos érzelmek terhelik a új egyházak megjelenését.

Párbeszéd

Abban a kultúrkörben, amelyben mi élünk, a zsidó-keresztény párbeszéd akadozik. Az antiszemitizmus minden civilizált lény egyik legsúlyosabb gondja. Ehhez társul az, hogy a kereszténységen belül is vannak ellentmondások. Kutatják az egység visszaállításának, vagy legalább az összetartozás szimbolikus megjelenítésének lehetőségét, ugyanakkor mások saját felekezetük egyeduralmára törekednek. Az érem másik oldalán, mind Nyugat-Európában, mind Kelet-Európában nő a közöny. Nő ugyanakkor az elbizonytalanodás. Ha kényelmes fotelból nézhetjük az egyházi szertartásokat, könnyen válik minden puszta látványossággá.
Egyelőre nem tudjuk, hogyan hat mindez az egyháztörténet iránti érdeklődésre. Mellőzik az egyházak történetét, mert nem tekintik a lényeghez, a mindennapos döntésekhez szükségesnek? Rávetik magukat mint kuriózumra? Segítségül hívják, hogy az információk végtelen áramában segítsen tájékozódni? Tudomásul veszik az eredményeit éppen úgy, mint a történettudomány bármelyik más ágazatától származókat? Akármi lehetséges.

Intézmény

Ilyen külső adottságok mellett a régi, intézményesült egyháztörténeti folyóiratok helyzete sem könnyű. Őket azonban segíti az, hogy kialakult arculatuk, közönségük van. Az Egyháztörténeti Szemle viszont most keresi helyét a Nap alatt. Most kell eldöntenie, kikhez szól, miről ír. Most kell tisztáznia, miben különbözik más egyháztörténeti folyóiratoktól, és most kerül abba a kényszerbe, hogy a létezését igazolja.
A szerkesztők bemutatkozó nyilatkozata – alább olvasható – nekem rokonszenves. Nagyon kívánom a tervek megvalósulását. Kívánok sok olvasót! Végül azt szeretném, ha a vállalkozás fiatal indítói közül kiemelkednék akár több olyan nagy személyiség is, aki mintegy irányt ad a kutatásoknak és saját tanítványokat, utódokat nevel. Legyen az Egyháztörténeti Szemle munkálója a múlt és a jövő között kialakítandó kapcsolatnak!
(Részlet az Egyháztörténeti Szemle első számából 2000-ből.)

Az Egyháztörténet írásáról

Szerkesztőségi cikk

Az egyháztörténettel való foglalkozás hosszú szünet után, az utóbbi majd tíz év folyamán került újra a történeti érdeklődés homlokterébe, és nemcsak megjelentek és megszaporodtak az egyháztörténeti tárgyú tanulmányok, hanem a korábbi irányok mellett újak is mutatkoznak.
A rendszerváltás óta örvendetesen megszaporodott egyháztörténeti kutatásoknak szerencsére számos publikációs fórum áll rendelkezésére, elsősorban a kitűnő Magyar Egyháztörténeti Vázlatok c. periodika. Mégis úgy ítéltük meg, hogy ezen a piacon még bőven „elfér” egy kifejezetten erre a diszciplínára szakosodott orgánum, mely minden irányban nyitott szellemiséggel szerzői körébe vár minden, egyháztörténeti téma iránt érdeklődő kutatót. Semmiképpen nem tekintjük célnak a működő folyóiratokkal, tudományos műhelyekkel szembeni konkurenciát, sőt éppen azokkal együttműködve, minél jobb szakmai kapcsolatot kialakítva szeretnénk megvalósítani a folyóirat alapításának elsődleges feladatát: a hazai egyháztörténet-írásban meglévõ lehetőségek, publikációs illetve kifejezési fórumok szélesítését. Magyarországon a második világháború éveiben indult Egyháztörténet c. folyóirat a legutolsó, rövid (1957-1958-as) vegetációját követően végleg kimúlt, és azóta protestáns szellemi műhelyekből (a Ráday Gyûjtemény évkönyveiben, a Confessioban, a Protestáns Szemlében stb. megjelenő vonatkozó tanulmányoktól eltekintve) nem is került ki ehhez fogható, az egyháztörténet-írást önálló diszciplínaként művelő szakfolyóirat. Úgy érezzük, hogy az ilyen kezdeményezésekre a hazai történettudományban szükség van, elsősorban azért, mert a vonatkozó történeti kutatások színvonalának emelkedése nagyban függ a folyamatosan működő (például egy folyóirat köré tömörülő) szellemi műhelyektől.

Intézmény és teológia-történet

Az egyháztörténet-írás meglehetősen hosszú időn át elsősorban az intézménytörténet és teológiatörténet feltárását jelentette, ennek megfelelően művelői jórészt egyházi személyek voltak. Mára ennél színesebb a paletta, a történeti kutatások szélesebb körű vizsgálódásaival találkozunk. Az Egyháztörténeti Szemle elképzelése szerint a régi és új irányoknak egyaránt helyet kíván adni. A kutatások megindulása azt mutatja, hogy az egyház mint intézmény illetve az egyházi intézmények történetének feltárása során is sok, eddig még ismeretlen adalék kerülhet elő, és nem csupán az elmúlt évtizedekre vonatkozóan, bár kétségtelen, hogy a jelenkor egyháztörténetének megíróira különösen nagy munka vár. Úgy tűnik azonban, hogy éppen a hosszú ideig tartó – és talán a leginkább az egyháztörténetet sújtó cezúra miatt – a történetírásnak éppen ez a szegmense maradt legtovább az adatoló, pozitivista vagy eszmetörténetet feldolgozó módszerek mellett. Az eddig ismert képet tehetik teljesebbé és árnyaltabbá azok a kutatások, amelyek arra is rákérdeznek, amennyire lehetséges, hogy a vallás illetve a valláshoz való viszony milyen mértékben befolyásolta az egyes ember, egy közösség életét, gondolkodásmódját, értékrendjét, szokásait, elhelyezkedését a helyi társadalomban. A középkor egyháztörténetéhez fontos adalékkal szolgálhatnak azok a kutatások, amelyek a történelem segédtudományait használják föl. Ugyancsak sok a találkozási pont a lelkiségtörténetet is vizsgáló irodalomtörténet-írás valamint az egyháztörténet között.

Fórum

A számos kezdeményezés mindazonáltal nem teszi fölöslegessé azokat a konzultációkat, fórumokat, ahol a sok helyen sokféleképpen megkezdett egyháztörténeti kutatások résztvevõi megvitathatják elképzeléseiket az egyháztörténet kutatásának módszertani kérdéseit illetõen is. A Szemle, szándékunk szerint, ennek is szeretne fóruma lenni.
Fentiekből is látható, az induló Egyháztörténeti Szemle szerkesztőinek elképzelése szerint az egyháztörténet mint történeti diszciplína magába foglalja mindazon kutatásokat, amelyek arra irányulnak, hogy a történeti múltban az ember helyzetét, gondolkodását mennyiben és hogyan formálta a valláshoz, az egyházhoz való viszonya, ez a viszony miként és hogyan tárgyiasult vagy mutatkozott meg, hogyan változott koronként az egyház definíciója, és mindez mennyiben alakította az emberi történelem egyéb szeleteit. A múltban gyakran megtörténhetett, hogy az egymással nem kommunikáló tudományok képviselői által adott képek szükségszerűen szenvedtek az egyoldalú ábrázolásból fakadó torzulásoktól. Módszertani tudatossággal pedig csak a legkiválóbbak esetén találkozhatunk a régebbi egyháztörténeti munkák esetében. Mindemellett feltétlenül szándékunkban áll magának az egyháztörténet-írás történetének vizsgálata, tudománytörténeti munkák megjelentetése is.

Ökumené

Bár lapunk szerkesztőinek személye és kutatási témakörei inkább a protestáns egyháztörténet-íráshoz kötődnek, nem kívánjuk szűkíteni folyóiratunk érdeklődési körét. A fő szempontot a történetírás általános követelményeinek (forrásközpontú szemlélet, tárgyi elfogulatlanság, tartalmi és külsõ megformáltság, igényesség stb.) való megfelelésben jelöljük meg. Várunk tehát minden olyan publikációt, mely a zsidó-keresztény kultúrkör bármely felekezetének (katolikus, református, evangélikus, unitárius, izraelita stb.) bármely történeti problémájához kapcsolódik, akár magyar akár egyetemes történeti vonatkozású. Különös figyelmet kívánunk fordítani a keresztény egyházak belső, hitéleti tevékenysége múltjának, illetve a vallás társadalmi szerepének, állam és egyház viszonyának bármilyen tükröztetését felvállaló publikációkra. Őszinte örömünkre szolgál, ha a hazai egyháztörténetírás méltán tekintélyt kivívott, idősebb generációhoz tartozó tagjai megtisztelnek írásaikkal, de szeretnénk publikációs lehetőséghez juttatni a színvonalas kutatásokat folytató, esetleg pályájukon még csak most induló fiatalokat, Ph.D.-hallgatókat, az egyházi értelmiség képviselőit stb.
Rovataink kialakításakor a megszokott kategóriák (tanulmányok, közlemények) mellett szeretnénk teret adni az egyháztörténettel kapcsolatos vitáknak, konferenciákról, műhelyvitákról, kiállításokról, egyéb tudományos eseményekről készült beszámolóknak, ismertetéseknek, egyáltalán a hasonló témakörrel foglalkozó kutatók kapcsolatfelvételi kísérleteinek stb.
(Az Egyháztörténeti Szemle szerkesztői – részlet az első számból, 2000-ből.)

Információk

Felelős kiadó: Prof. dr. habil. Dienes Dénes
Felelős szerkesztő: Prof. dr. habil. Balogh Judit
Kiadó: Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei
A kiadó székhelye: 3950 – Sárospatak, Rákóczi u. 1.; tel.: +36-47-314-738; tel/fax.: +36-47-311-057
E-mail: reftud@iif.hu
E-mail: mail@egyhaztortenetiszemle.hu
Technikai szerkesztés és kivitelezés: James D. Doepp; Tímári István, Fazekas Csaba, 2020/3 számtól: Varga István - vargaijanos@gmail.com
Nyelvi lektor: Kapusi Angéla kapusi.angela@gmail.com
Angol fordítás: Bakonyi-Tánczos Vera
https://www.fordit.hu/fordito/Bakonyi-Tanczos-Vera/
Honlap: Varga Webkiadó
ISSN 1585-7476 (print)
ISSN 1587-026X (online)
ISSN-L 1585-7476 (Linking ISSN)
Nyomda: Maxima Cs-A Kft. Nyomdaüzeme, Miskolc. Felelős vezető: Kundráth Csilla
Címlapterv: James D. Doepp. Jelmondat: „Hogy Krisztus az Ő egyházát juttassa megszentelt és örök egyetértésre.” (Philip Melanchton)
Publikációs kör: Egyháztörténet, vallástörténet, egyházi intézmények, személyek története, a vallásosság, az állam-egyház viszony magyar és egyetemes történeti kérdései különböző korokban.
Az Egyháztörténeti Szemle nem fogad be másodközléseket.
Rovatok: tanulmányok, közlemények, dokumentumok, a „katedráról”, kalászatok, recenziók, beszámolók, vita.
Recenziók: A publikációs körbe tartozó kiadványokat a szerkesztőség címén várjuk. (Ismertetési kötelezettség vállalása nélkül.)
Az Egyháztörténeti Szemle folyóirat CrossRef DOI regisztrációs száma 10.54231 amelyet a 2021/4 számtól használunk.
A 2021/4 számtól minden cikket feltöltünk a REAL - az MTA könyvtárának Repozitóriumába.
2023.06.07-től az ErihPlus indexálja az Egyháztörténeti Szemlét.
A Sherpa Romeo és a DOAJ a 2021/4. számtól arhiválja az Egyháztörténeti Szemle összes publikációját.

Szerkesztőbizottság
Szerkesztőség

Balogh Judit egyháztörténész
Prof. dr. Habil. Balogh Judit felelős szerkesztő
Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Történelemtudományi Intézet, Habilitált egyetemi tanár
Dienes Dénes egyháztörténész
Prof. dr. habil. Dienes Dénes felelős kiadó
Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei Igazgató
Fazekas Csaba egyháztörténész
Dr. habil. Fazekas Csaba
Miskolci Egyetem Történettudományi Intézet, habilitált egyetemi docens

A szerkesztőbizottság magyarországi tagjai

  • Tiszteletbeli elnök: Molnár Antal Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Történettudományi Intézet, tudományos tanácsadó, igazgató
  • Ács Pál Tudományos tanácsadó, osztályvezető-helyettes, Reneszánsz Osztály az irodalomtudomány doktora
  • Balogh Margit Eötvös Loránd Tudományegyetem c. egyetemi docens
  • Bitskey István Debreceni Egyetem professor emeritus
  • Csepregi Zoltán Evangélikus Hittudományi Egyetem egyetemi tanár
  • Erdődy Gábor Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritus
  • Fazakas Gergely Tamás Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet, intézetigazgató
  • Fedeles Tamás Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport tudományos tanácsadó, egyetemi tanár
  • Fekete Csaba Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Integratív Neuroendokrinológia, csoportvezető
  • Forgó András Pécsi Tudományegyetem Történettudományi Intézet, intézetvezető-helyettes, egyetemi docens
  • Gárdonyi Máté Pázmány Péter Katolikus Egyetem Közép- és Újkori Egyháztörténeti Tanszék, tanszékvezető professzor
  • Horn Ildikó Eötvös Loránd Tudományegyetem Történeti Intézet, intézetigazgató, egyetemi tanár, az MTA doktora
  • Horváth Emőke Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, PhD
  • Kónya Annamária Prešovská univerzita v Prešove PhD
  • Kósa László Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritus, akadémikus
  • Köbel Szilvia Károli Gáspár Református Egyetem Dr. Habil. egyetemi docens
  • Kőszeghy Miklós Evangélikus Hittudományi Egyetem egyetemi tanár
  • Kunt Gergely Miskolci Egyetem Történettudományi Intézet egyetemi docens
  • Lakatos Andor Tomori Pál Főiskola főiskolai docens
  • Medgyesy-Schmikli Norbert Pázmány Péter Katolikus Egyetem egyetemi docens
  • Miklós Péter Kodolányi János Egyetem, eszmetörténész, címzetes egyetemi tanár, Dr. Habil.
  • Őze Sándor Petőfi Irodalmi Múzeum igazgató
  • Pap József Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Történelemtudományi Intézet, főiskolai tanár
  • Pintér Márta Zsuzsanna Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, egyetemi tanár
  • Rajki Zoltán Pázmány Péter Katolikus Egyetem PhD
  • Romhányi Beatrix Károli Gáspár Református Egyetem MTA doktora, egyetemi tanár
  • Sarnyai Csaba Máté Károli Gáspár Református Egyetem Dr. Habil.
  • Soós Viktor Attila Pázmány Péter Katolikus Egyetem PhD, egyetemi oktató
  • Szabadi István Tiszántúli Református Egyházkerület Levéltára igazgató
  • Szabó András Károli Gáspár Református Egyetem professor emeritus
  • Szabó Csaba Magyar Nemzeti Levéltár főigazgató, Dr. Habil.
  • Szatmári Judit Magyar Nemzeti Levéltár Ráday Levéltár levéltárigazgató
  • Szlávik Gábor Miskolci Egyetem Történettudományi Intézet Dr. Habil. egyetemi docens
  • Tengely Adrienn Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Történelemtudományi Intézet, Dr. Habil. egyetemi docens
  • Thoroczkay Gábor Eötvös Loránd Tudományegyetem Dr. Habil. egyetemi docens
  • Tóth Árpád Miskolci Egyetem Történettudományi Intézet Dr. Habil. egyetemi docens
  • Tóth Zsombor PhD Irodalom, PhD Antropológia, Tudományos főmunkatárs, Reneszánsz Osztály
  • Tusor Péter ELKH-PPKE-PTE Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport Kutatócsoport vezető, MTA doktora, egyetemi tanár
  • Ugrai János Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskola témavezető
  • Viskolcz Noémi Miskolci Egyetem Történettudományi Intézet Dr. Habil. egyetemi tanár
  • Zakar Péter Szegedi Tudományegyetem egyetemi tanár

A szerkesztőbizottság külföldi tagjai

  • Buzogány Dezső Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Románia
  • Câmpeanu, Remus Virgil (Institutul de Istorie “George Bariţiu” din Cluj-Napoca al Academiei Române)
  • Cinzia Franchi Padovai Egyetem, Olaszország
  • Francisco Javier Bran García (Departamento de Filología Clásica Universidad Complutense de Madrid)
  • Ferenc Postma (Amsterdam, Vrije Universiteit, Hollandia)
  • Graeme Murdock Trinity College Dublin, Írország
  • Joanna Kulska University of Opole, Lengyelország
  • Kónya Péter Prešovská univerzita v Prešove, Szlovákia
  • Luka Ilic (IEG, Mainz, Németország)
  • Lukács Olga Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Románia
  • Maciej Ptaszyński Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Lengyelország
  • Peter Šoltés, Slovak Academy of Sciences, Szlovákia
  • Rüsz-Fogarasi Enikő Kolozsvári Magyar Történeti Intézet, Románia
  • Sipos Gábor Kolozsvári Magyar Történeti Intézet, Románia
  • Ulrich A. Wien Institut für Evangelische Theologie, Rheinland-Pfälzische Technische Universität Kaiserslautern-Landau, Németország
  • William O’Reilly University of Cambridge, England
[bws_google_captcha]
Adatkezelési tájékoztató
Tárhely: Nanohost Tárhelyszolgáltató