Az állami oktatáspolitika megjelenési formái a 19. században

Szerzők

DOI:

https://doi.org/10.54231/ETSZEMLE.2024.3.6

Kulcsszavak:

állam, egyház, felvilágosodás, filozófia, oktatástörténet, szátválasztás

Absztrakt

A 17. század végétől a felvilágosodás filozófusaitól elindul az egyházi és az állami ügyeknek a szétválasztására irányuló törekvés az európai államokban. Elméleti, vegytiszta szétválasztásról, amely egy pontban történt volna meg, egyik országban sem beszélhetünk. Jól tetten érhető ez az oktatás területén, ahol szinte mindegyik vizsgált állam valamilyen módon egy vallási intézmény közvetítésével jutott el arra a gondolatra, hogy neki is részt kell vállalnia állampolgárai nevelésében.
Az így létrejövő modernizálódó európai közoktatási rendszerek közös vonása, hogy majdnem mindegyikük csak a 19. század végére – esetenként a 20. század elején – jut el a kötelező, állam által felügyelt oktatás gondolatáig, valamint az is, hogy a nemzeti közoktatási rendszerek elemi, illetve középszintje elkülönülnek egymástól. Az így létrejövő duálisnak mondható rendszer különböző iskolatípusai eltérő pedagógiai célokat határoznak meg, és azok foganatosításához egyedi tanítási formákat alkalmaznak. Eltér egymástól a két rendszer felügyeleti és intézményirányítási rendszere is. A minden állampolgár számára kötelező tömegiskola elsősorban az alapvető készségek (írás, olvasás, számolás) megtanítására és a nemzeti érzület „elsajátítására” fókuszál.

Downloads

Download data is not yet available.

Információk a szerzőről

  • Balla János

    A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Vallás és Társadalom Kutatóintézetének  kutatója,  a Közigazgatás-tudományi  Doktori  Iskola doktori hallgatója, gimnáziumi tanár.

Letöltések

Megjelent

2024-12-15

Folyóirat szám

Rovat

Tanulmányok

Kategóriák

Hogyan kell idézni

Balla, János. 2024. “Az állami oktatáspolitika megjelenési formái a 19. Században”. Egyháztörténeti Szemle 25 (3): 126-42. https://doi.org/10.54231/ETSZEMLE.2024.3.6.

Share

Plaudit