A Moson vármegyei katolikus expanzió sajátosságai és hatásai (1659–1713)

Szerzők

  • Gulyás Kristóf Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szerző

DOI:

https://doi.org/10.54231/ETSZEMLE.2021.4.6

Kulcsszavak:

katolikus terjeszkedés, felekezetek, etnikai csoportok, arisztokrácia, nemesség

Absztrakt

A tanulmány célja a katolikus terjeszkedés kontextusának bemutatása, a nyugat-dunántúli megye, Moson történetének fordulópontja. Kutatásom időtartama 1659–1713., a források alapján, a 18. századi betekintéssel, középpontjában a felekezetek és etnikai csoportok átszervezése, valamint a helyi arisztokrácia és nemesség viselkedése állt. Munkám megmutatta a 17. századi események társadalomformáló hatását és a helyi felekezeti struktúra átalakításának társadalmi-földrajzi fejleményeit.
Végül megpróbáltam történeti, elméleti modellek segítségével értelmezni a korszakot, Ebből a szempontból ki kell emelnem a társadalomtörténeti esemény társadalomtörténeti jelenségként való alkalmazhatóságának vizsgálatát, valamint Heinz Schilling és Wolfgang Reinhard hitvallási modelljét. Vizsgálódásom eredménye a földesurak, a katolikus egyház, az állam és a megye közötti kölcsönhatás megfigyelése és elemzése volt. Ez az együttműködés erőteljes hatást gyakorolt ​​Moson megye felekezeti összetételének átalakítására, egységessé és katolikussá válására. Új társadalmi struktúra jött létre, amely hosszú távon befolyásolta a megye társadalmának fejlődését és történetét.

##plugins.themes.default.displayStats.downloads##

##plugins.themes.default.displayStats.noStats##

Információk a szerzőről

  • Gulyás Kristóf, Pázmány Péter Katolikus Egyetem

    PhD hallgató, PPKE BTK Történelemtudományi Doktori Iskola

Letöltések

Megjelent

2022-01-25

Folyóirat szám

Rovat

Közlemény

Kategóriák

Hogyan kell idézni

Gulyás, K. (2022). A Moson vármegyei katolikus expanzió sajátosságai és hatásai (1659–1713). Egyháztörténeti Szemle, 22(4), 105-128. https://doi.org/10.54231/ETSZEMLE.2021.4.6