A Moson vármegyei katolikus expanzió sajátosságai és hatásai (1659–1713)

Szerzők

  • Gulyás Kristóf Pázmány Péter Katolikus Egyetem image/svg+xml Szerző

DOI:

https://doi.org/10.54231/ETSZEMLE.2021.4.6

Kulcsszavak:

katolikus terjeszkedés, felekezetek, etnikai csoportok, arisztokrácia, nemesség

Absztrakt

A tanulmány célja a katolikus terjeszkedés kontextusának bemutatása, a nyugat-dunántúli megye, Moson történetének fordulópontja. Kutatásom időtartama 1659–1713., a források alapján, a 18. századi betekintéssel, középpontjában a felekezetek és etnikai csoportok átszervezése, valamint a helyi arisztokrácia és nemesség viselkedése állt. Munkám megmutatta a 17. századi események társadalomformáló hatását és a helyi felekezeti struktúra átalakításának társadalmi-földrajzi fejleményeit.
Végül megpróbáltam történeti, elméleti modellek segítségével értelmezni a korszakot, Ebből a szempontból ki kell emelnem a társadalomtörténeti esemény társadalomtörténeti jelenségként való alkalmazhatóságának vizsgálatát, valamint Heinz Schilling és Wolfgang Reinhard hitvallási modelljét. Vizsgálódásom eredménye a földesurak, a katolikus egyház, az állam és a megye közötti kölcsönhatás megfigyelése és elemzése volt. Ez az együttműködés erőteljes hatást gyakorolt ​​Moson megye felekezeti összetételének átalakítására, egységessé és katolikussá válására. Új társadalmi struktúra jött létre, amely hosszú távon befolyásolta a megye társadalmának fejlődését és történetét.

Downloads

Download data is not yet available.

Információk a szerzőről

  • Gulyás Kristóf, Pázmány Péter Katolikus Egyetem

    PhD hallgató, PPKE BTK Történelemtudományi Doktori Iskola

Letöltések

Megjelent

2022.01.25

Folyóirat szám

Rovat

Közlemény

Kategóriák

Hogyan kell idézni

Gulyás, Kristóf. 2022. “A Moson vármegyei Katolikus Expanzió sajátosságai és hatásai (1659–1713)”. Egyháztörténeti Szemle 22 (4): 105-28. https://doi.org/10.54231/ETSZEMLE.2021.4.6.

Share

Plaudit